پرنیان

وبلاگ گروه پرنیان

پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پیامی به همایش نیایش و دعا برای تعجیل فرج و تجلیل از کتاب ارزنده و مهدوی مکیال المکارم بر اهمیت توجه به دعا برای فرج امام عصر (عج) تاکید کرد.

 
به گزارش خبرگزاری فارس از قم، در پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی آمده است: هویت حقیقی مخلوق و ممکن الوجود، فقر و نیاز به خالق و واجب الوجود است و کمال انسان نیایش و احساس و التفات به این فقر و هویت است. انسان هر چه بیشتر در این وادی سیر کند و در خودشناسی و خداشناسی مراتب بالاتری را کسب کند و این نیاز ذاتی خود را به خالق خویش و بی‌نیازی او را در پرتو معرفت صفات جلالیه و جمالیه او بیشتر درک کند مقامش اعلی و ارفع می‌شود.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: شخص اول ممکنات، حضرت خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت آن حضرت (صلوات الله علیهم اجمعین) در این احساس فقر و نیاز به خدای بی‌نیاز بالاترین درجات را حائز بودند و رمز اشرفیت و برتری آنها بر همه حتی ملائکه مقرب همین درک و احساس است. لذا لذائذ برای آن بزرگواران جلوس بر بساط عبودیت و اظهار فقر به درگاه الهی و عرض نیایش، نیاز و طلب حاجات و دعا است که حضوری برای انسان بالاتر از آن نیست بلکه حضور، لقاء و اتصال به عالم غیب و غیبِ عالم، همه همین و در همین است و مقامات و درجات معنوی و اصطفاء و اجتباء به این حاصل می‌شود. دعا و درخواست، طلب حاجت عین عبادت و عبودیت و پرستش است و ترک دعا و نیایش، استکبار از پرستش و عبادت و هاویه سقوط است و چنانکه در حدیث شریف است «و الدعاء مخّ العبادة» خواندن خدا و یا الله و یارزاق و یا شافی و یا غفار و ... گفتن اصل نیایش و مغز پرستش است. این حال توجه به خدا چنانکه در قرآن مجید به آن اشاره شده است در حال بروز حوادث و نزول بلیات و شدائد که انسان از همه وسایل نجات ناامید می‌شود و برای کسانی که غافل از این معانی هستند نیز حاصل می‌شود.
در ادامه این پیام این آمده است: راجع به فضیلت دعا همین بس که در روایت است که از امام صادق (ع) در مورد فضیلت قرائت قرآن و دعا سؤال شد به این صورت که: دو نفر نماز خواندند: یکی در نماز، بیشتر قرآن تلاوت کرد و دیگری بیشتر دعا خواند؛ کدام افضل است؟ امام فرمود: «هر دو فضیلت دارند». سائل بار دیگر از فضیلت سؤال کرد. امام علیه‌السلام از فضلیت نمازی که در آن دعا بیشتر خوانده شده بود خبر داد و فرمود: «هی و الله افضل هی و الله العبادة».

در بخش دیگری از این پیام آمده است: با توجه به این دستور ولایی معلوم می‌شود که در ارتباط با عرض ادب و بندگی به پیشگاه اقدس حضرت بقیة الله مولانا المهدی (ارواحنا له الفداء) نیز، دعا برای آن حضرت و برای تعجیل در فرج و برآمدن حوائج آن حضرت از نیایش‌ها و دعاهای کثیر بالبرکات است و از اینکه شخص، حاجات خود را بخواهد به مراتب بالاتر و ثوابش بیشتر است.

در ادامه این پیام آمده است: این همایش که برای تشویق همگان به دعا برای آن حضرت و نیایش و التماس و تضرع به درگاه الهی برای تعجیل در امر فرج آن یگانه دوران و صاحب زمان است، همایش عظیم و دارای منزلتی جلیل است و به این مناسبت از یکی از بهترین و جامع‌ترین کتاب‌ها در این موضوع، کتاب نفیس و شریف «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم علیه السلام» تالیف شیعه مخلص و چاکر درگاه حضرت بقیة الله الاعظم (ارواح العالمین له الفداء) حضرت آیت الله آقای حاج سیدمحمدتقی اصفهانی (اعلی الله مقامه) تجلیل و تقدیر به عمل می‌آید.
الحق کتاب در نوع خود بی‌نظیر و نسخه بهترین ارتباط با ناحیه مقدسه و دعا برای آن حضرت است.

در ادامه پیام این مرجع تقلید تصریح شده است: سزاوار است همه از آن استفاده کنند و امام‌شناسی خود را به وسیله آن تکمیل کنند و با نیایش و دعا برای آن حضرت، همواره عهد خود را تجدید و شدت انتظار و اشتیاقشان را به آن ظهور موفور السرور و روز موعود و روز نجات و خلاصی بشر آشکار سازند.

  
نویسنده : پرنیان ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها : امامت ، مهدی ، مهدویت ، صافی